آنزیمی که پلاستیک را در عرض چند ساعت تجزیه می کند!

وب سایت گجت نیوز: تجزیه پلاستیک به طور طبیعی می تواند هزاران سال طول بکشد ، اما اخیراً یک آنزیم جهش ایجاد شده است که این زمان را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد!

محققان اخیراً از توسعه یک آنزیم باکتریایی پیشرفته خبر داده اند که زمان تجزیه پلاستیک را از چند صد سال به چند ساعت کاهش می دهد. مشکل آلودگی پلاستیکی روز به روز جدی تر می شود و به نظر می رسد در آینده ای نزدیک خلاص شدن از شر این ماده خطرناک و ماندگار بسیار آسان تر خواهد بود.

پلاستیک را چند ساعت بپاشید

دانشمندان تحت حمایت Carbios با حمایت شرکت های بزرگی مانند پپسی ، آنزیم های جهش یافته ای ایجاد کرده اند و طبق مطالعه ای که در مقاله ای در مجله Nature منتشر شده است ، می توان آنزیم را به بطری های پلاستیکی پلی اتیلن ترفتالات تبدیل کرد. همان PET به روشی بی سابقه.

پلاستیک ها ، مانند پلاستیک هایی که در شیشه استفاده می شوند ، معمولاً در موادی بازیافت می شوند که کیفیت بطری های پلاستیکی را قبل از پردازش ترمومکانیکی ندارند. این مواد در طول دوره بازیافت به پارچه یا فرش تبدیل می شوند ، اما آنزیمی که توسط محققان Carbius ایجاد شده است ، برخلاف روش های سنتی ، می تواند شیشه را به کامپوزیت های شیمیایی مجزا تبدیل کند که قابل بازیافت هستند.

آلن مارتی ، سرپرست گروه تحقیقاتی Carbius در یک دانشگاه فرانسوی ، می گوید آنزیم های جهش یافته می توانند 90 درصد از پلیمرهای پلاستیکی PT را در مدت 10 ساعت تجزیه کرده و از همه روش های پیش از پلاستیک م effectiveثرتر باشند.

مطالبی که خواندن آنرا نباید از دست داد!
موفقیت چشمگیر ناسا در نمونه برداری از سیارک ها

آنزیمی که پلاستیک را در عرض چند ساعت تجزیه می کند!

این آنزیم ، که توسط دانشمندان Carbius توسعه یافته است ، “PET hydrolase” نام دارد و برای اولین بار در سال 2012 در آثار استفاده شده در کمپوست یافت شد. در آن زمان ، محققان متوجه پتانسیل بالای آنزیم هیدرولاز نشدند ، اما همانطور که تحقیقات اخیر نشان داده است ، شکستن پلاستیک با این آنزیم بسیار مثر است.

اما نکته جالب در مورد این تحقیق این است که هزینه تولید پلاستیک از این روش با تبدیل فرآورده های نفتی به پلاستیک قابل مقایسه است. صالح جبارین از دانشگاه ایالتی اوهایو ، که بخشی از تیم تحقیقاتی مارتی بود ، می گوید تولید پلاستیک PYT از روغن 25 برابر گرانتر از روش توسعه یافته توسط تیم او است!

دانشمندان قصد دارند پتانسیل صنعتی و تجاری آنزیمهای هیدرولاز جهش یافته PTT را در فرانسه در سال 2021 آزمایش کنند و پس از اتمام مراحل تأیید محصول تا سال 2024 و 2025 ، فرآیند بازیابی مورد نظر به طور گسترده و در مقیاس بزرگ انجام خواهد شد. بودن. دود

آنزیمی که پلاستیک را در عرض چند ساعت تجزیه می کند!

منبع: Sciencealert

همچنین ببینید

مرسدس بنز مارکوپولو 2020 ، لذت گردشگران با ویژگی های جدید

مرسدس بنز مارکوپولو 2020 ، لذت گردشگران با ویژگی های جدید

وب سایت پدال-شاهین احمدزاده: در پی عرضه نسخه چهره به چهره ون ویتو ، مرسدس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *