آنچه باید در مورد طراحی پنجره سقف بدانید!

آیا از یک اتاق کم نور و کم نور رنج می برید که باعث می شود احساس کنید در فضا محبوس شده اید؟ هیچ راهی برای روشن کردن اتاق تاریک بهتر از طراحی نورگیر وجود ندارد. نورگیرها می توانند فضای مرده را زنده کنند و حس باز بودن را در آن ایجاد کنند.

با ارائه نور طبیعی خورشید در صورت نیاز ، نورگیرها از نظر تنوع و نوع ، از سنتی گرفته تا نوآورانه. به عنوان مثال ، یکی از نمادین ترین و چشم نوازترین نورگیرهای جهان در بالای لابی موزه سلیمان آر. گوگنهایم توسط فرانک لوید رایت قرار دارد.

استفاده آگاهانه از نور خورشید یکی از ابزارهای اساسی است که معمار می تواند در هر طرحی از آن استفاده کند. در این مقاله ، ما اصول اولیه طراحی موفق نورگیرها را با شما آشنا می کنیم و برخی از اشتباهات رایج مردم را هنگام نصب آنها برجسته می کنیم. با وب سایت یک و دو همراه باشید …

نورگیر در خانه

تفاوت پنجره سقف با پنجره سقف چیست؟

نورگیر یک پنجره معمولی است که روی سقف نصب می شود ، در حالی که نورگیرها می توانند کاربردی تر باشند و روش های مختلف نصب را ممکن می سازند و در نتیجه نتایج طراحی متفاوتی را به همراه دارند.

درباره پنجره های سقفی بیشتر بدانید:

پنجره های پشت بام ؛ یک ایده جالب برای افزودن نور به دکوراسیون

اصول اساسی در طراحی پنجره های سقفی

1. نورگیرها باید به درستی جهت یابی شوند.

ویژگی های خاص آب و هوایی سایت نقش مهمی در جهت گیری پنجره ها و کرکره ها دارد. انتخاب بهترین مکان روی پشت بام بسیار مهم است. متداول ترین جهت نورگیر کج شدن به سمت شمال است زیرا در بیشتر روز نور غیر مستقیم را فراهم می کند و در بیشتر موارد سایه ای از نور ایجاد نمی کند.

مطالبی که خواندن آنرا نباید از دست داد!
آشپزخانه یا آشپزخانه کثیف چیست؟ + 25 ایده و مدل ، ویژگی ها ، ابعاد

نورگیرهای رو به جنوب می توانند فضا را بیش از حد گرم کنند. به همین ترتیب ، جهت غرب ممکن است در بعد از ظهر به دلیل جهت خورشید افزایش یابد. در آب و هوای شمالی ، از نورگیرهای رو به جنوب می توان برای گرمایش غیرفعال در زمستان استفاده کرد. با این حال ، بهتر است اقدامات لازم را برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد انجام دهید.

2- طراحی پنجره های سقف باید با ساختمان تلفیق شود

یکی از رایج ترین اشتباهات در هنگام طراحی نورگیرها نصب یک نورگیر با شکل هندسی عجیب و غریب است که برای بقیه ساختمان بی محل به نظر می رسد. طراحی پنجره های سقفی باید مکمل معماری باشد.

همانطور که در ابتدای این مقاله ذکر شد ، این یکی از موفق ترین نورگیرهای موزه فرانک لوید رایت است ، اما آیا تا به حال فکر کرده اید که راز زیبایی آن چیست؟ راز در این واقعیت نهفته است که با بقیه ساختارها هماهنگ است و خم های مارپیچی ساختار خاص خم دور را تکمیل می کنند.

نورگیرها بسیار فراتر از لوازم جانبی ساختمان هستند. آنها به کل فضا اجازه می دهند نور زیادی دریافت کند و چشم بازدیدکنندگان را به خود جلب کند و آنها را به کاوش در فضای داخلی دعوت می کند.

3- هرچه بیشتر بهتر

با خیال راحت از نورگیرها و نورگیرها استفاده کنید. نورگیر در صورتی م moreثرتر است که اجازه دهد حداقل نیمی از اتاق نور طبیعی خورشید را دریافت کند. در نتیجه ، شما باید حداکثر استفاده را از نورگیر خود داشته باشید و آن را آنقدر بزرگ کنید که تا حد امکان فضا را روشن کند.

مطالبی که خواندن آنرا نباید از دست داد!
زنده فنگ شویی ، سریع ترین روش ها

  کتابخانه ملی اسرائیل

یک مثال عالی در این زمینه کتابخانه ملی اسرائیل است که دارای یک نورگیر بزرگ و مقعر است. نورگیر نه تنها طبقه اول بلکه طبقه دوم را روشن می کند.

هنگامی که یک روش کنترل خورشیدی کارآمد مانند شیشه سه جداره دارید ، دیگر نیازی به نگرانی در مورد گرم شدن بیش از حد ندارید. علاوه بر این ، نورگیرهای منزل را می توان با روکش چوبی یا الگوهای زیبا نصب کرد.

نکته ای که می توانید حتی برای نورگیرهای کوچک استفاده کنید این است که قاب نورگیر را از داخل خارج کرده تا بصری بزرگتر شده و حالت نشاط بخشی را در فضای داخلی ایجاد کنید.

4- مراقب باشید حرارت ناخواسته را افزایش ندهید

یکی از رایج ترین اشکال نورگیرها که فروشندگان به شما نمی گویند این است که اگر نورگیرها شرایط جوی خاصی را در نظر نگیرند ، افزایش حرارت نورگیر می تواند 35 تا 45 درصد هزینه بیشتری برای تهویه مطبوع داشته باشد. از دست دادن گرما در زمستان نیز به همین صورت است.

برای حل این مشکل باید از شیشه های کم مصرف استفاده کرد که رایج ترین آنها شیشه های پلاستیکی است.

5- شیشه اچ

استفاده از شیشه های تراش خورده یا مات حریم خصوصی بیشتری را ایجاد می کند زیرا دید را پنهان می کند اما همچنان اجازه می دهد نور فیلتر شده غیر مستقیم از آن عبور کند. شیشه های طرح دار مات راهی عالی برای ایجاد یک الگوی هنری روی سطح شیشه است. معمولاً از مواد اسیدی یا ساینده روی شیشه برای این کار استفاده می شود.

مطالبی که خواندن آنرا نباید از دست داد!
تزیین دیوار پشت تلویزیون با چوب + 70 ایده و شابلون

شیشه مات طرح دار

6- قانون 10 درجه

زاویه باز شدن به اندازه جهت مهم است. در سقف کم عمق یا مسطح ، نورگیر می تواند باعث افزایش شدید دما در تابستان شود ، علاوه بر این که در زمستان فقط کمی نور اضافی ایجاد می کند. قانون 10 درجه می گوید که هر جا ممکن است ، یک ساختمان باید طوری طراحی شود که ابعاد بلندتر آن 10 درجه عرض جنوبی باشد.

رنگ روشن و شدت

اگر هدف شما جمع آوری هر چه بیشتر گرما و انرژی است ، این قانون را در نظر بگیرید.

7. نورگیرها می توانند به عنوان خنک کننده منفعل دو برابر عمل کنند.

با استفاده از آفتاب گیر ، می توانید از آن نه تنها برای روشنایی ، بلکه به عنوان یخچال خانگی نیز استفاده کنید – به یاد داشته باشید که این امر به ویژه در شهرهای جنوبی صادق است ، جایی که آب و هوا در بیشتر سال گرم است.

در این حالت ، در ماه های گرم تابستان ، نورگیر به خانه اجازه می دهد تا گرمای اضافی را از دست بدهد و شانس راحتی حرارتی را برای ساکنان افزایش می دهد. در این موارد ، نورگیر به احتمال زیاد در شمال یا شرق است تا اثر عکس نداشته باشد و باعث گرم شدن بیش از حد شود.

از هیئت تحریریه یک و دو – غزاله عزالدین

منبع: arch2o

همچنین ببینید

تزیین غذاهای ترکی + 20 مدل و عکس

تزیین غذاهای ترکی + 20 مدل و عکس

دکوراسیون غذاهای ترکی یکی از انواع روش های طراحی است که با فرهنگ مردم این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *