اولین واکسن مالاریا توسط سازمان بهداشت جهانی تایید شد

در روزهای اخیر ، سازمان بهداشت جهانی اولین واکسن مالاریا را تصویب کرد که فصل جدیدی را در مبارزه با این بیماری اعلام می کند.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) استفاده گسترده از واکسن مالاریا را برای کودکان در آفریقا و سایر کشورهایی که مالاریا شایع است توصیه می کند. این یک گام مهم در مبارزه طولانی مدت با این بیماری کشنده است.

مالاریا یک بیماری کشنده است که از یک انگل سرچشمه می گیرد. مالاریا هزاران سال است که وجود دارد و در درجه اول توسط نیش پشه منتقل می شود. سالانه بیش از 400000 نفر در جهان ، بیشتر در مناطق صحرای آفریقا ، بر اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند. همچنین سالانه بیش از 260 هزار کودک زیر پنج سال بر اثر مالاریا جان خود را از دست می دهند.

دانشمندان پیشرفت زیادی در مبارزه با مالاریا داشته اند و واکسن هایی نیز معرفی شده است. اما نسبتاً م effectiveثر بود و کارایی لازم را نداشت و بنابراین حذف شد. واکسن اخیراً توسط سازمان بهداشت جهانی تایید شده است.سرم s“،”سرم RTS“یا”سرم Mosquirixبیش از 30 سال است که در حال ساخت است و برای تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر پلاسمودیوم فالسیپاروم (کشنده ترین و شایع ترین انگل مالاریا در آفریقا) عمل می کند.

به گفته سازمان بهداشت جهانی ، این اولین واکسنی است که آزمایشات بالینی در مقیاس بزرگ را تکمیل می کند و نشان داده است که به طور قابل توجهی مالاریا را کاهش می دهد ، از جمله شکل کشنده مالاریا در کودکان خردسال در آفریقا. به گزارش نیویورک تایمز ، این اولین واکسنی است که علیه بیماری انگلی ساخته شده است.

مطالبی که خواندن آنرا نباید از دست داد!
ایمپلنت دندانی فوری چیست ، هزینه آن چقدر است؟

دکتر آموزش Adhanom Gbrebreesus ، مدیر کل سازمان بهداشت جهانی در بیانیه ای اعلام کرد:

این یک لحظه تاریخی است. واکسن مورد انتظار برای مالاریا برای کودکان پیشرفتی در علم ، سلامت کودک و کنترل مالاریا است. استفاده از واکسن همراه با ابزارهای پیشگیری از مالاریا می تواند سالانه جان ده ها هزار جوان را نجات دهد.

به گفته سازمان بهداشت جهانی ، در آزمایشات کلینیکی وسیع ، واکسن ، که توسط شرکت بهداشتی انگلیسی GlaxoSmithKline توسعه یافته است ، توانست از هر 10 کودکی که واکسن دریافت کرده اند ، چهار کودک را در برابر بیماری مقاوم کند. اثربخشی 39 shows را نشان می دهد. این واکسن می تواند از هر 10 نفر 3 نفر را در برابر بیماری کشنده مالاریا محافظت کند. بنابراین ، واکسن تولید شده دارای 29 ffic اثر در برابر نوع کشنده مالاریا است.

به دنبال نتایج یک کارآزمایی بالینی ، سازمان بهداشت جهانی توصیه کرده است که واکسن به افراد در مناطق منتخب غنا ، کنیا و مالاوی داده شود.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی ، از سال 2019 ، بیش از 800000 کودک در آن کشورها از طریق این برنامه های آزمایشی واکسینه شده اند. این واکسن که در 4 دوز به کودکان از 5 ماهگی داده می شود ، بی خطر است و مرگ و میر مالاریا را تا 30 درصد کاهش می دهد. مالاریای کشنده حتی در مناطقی که از تختخواب ، تختخواب و حشره کش ها بسیار استفاده می شود و دسترسی خوبی به درمان وجود دارد ، بسیار گسترده است.

در حال حاضر ، در مناطقی که این بیماری بیشتر شایع است ، مالاریا با سمپاشی خانه ها با آفت کش ها یک یا دو بار در سال یا خوابیدن زیر پشه ها کنترل می شود.

مطالبی که خواندن آنرا نباید از دست داد!
ویژگی های فرزندان اول ، دوم و سوم

مطالعه دیگری در شماره ماه سپتامبر مجله پزشکی منتشر شد بریتانیا جدید این ترکیب نشان داد که وقتی به کودکان واکسن داروی مالاریا داده شد ، این ترکیب بستری شدن حاد مالاریا را 70.5 درصد و مرگ را 72.9 درصد در مقایسه با موارد مشابه کاهش داد. یک مطالعه معمولی که در شماره نوامبر 2020 مجله منتشر شده است PLOS پزشکی واکسن راه اندازی شد و نشان داد که می تواند از 5.3 میلیون مورد و سالانه 24000 مرگ در کودکان 5 ساله یا کوچکتر جلوگیری کند.

بر اساس این مقاله ، اگر اتحادیه جهانی واکسن (گاوی) متوجه شود که واکسن مالاریا در واقع یک سرمایه گذاری مطمئن است ، این سازمان واکسن ها را برای کشورهایی که آن را می خواهند خریداری می کند.

در حال حاضر سایر واکسن های مالاریا در حال توسعه است. یکی از این واکسن ها که توسط محققان دانشگاه آکسفورد ساخته شده است ، 77 effective در آزمایشات بالینی موثر است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) پیشتر اعلام کرده بود که واکسن مالاریا باید حداقل تا 75 درصد تا سال 2030 ساخته شود و واکسن دانشگاه آکسفورد تنها واکسنی است که به این هدف می رسد. به گفته گاردین ، ​​آزمایش شدیدتر واکسن اکنون آغاز شده است.

به گفته سازمان بهداشت جهانی ، دومین واکسن مالاریا به دلیل کارایی بالا در مبارزه با مالاریا بسیار مفید خواهد بود.

همچنین ببینید

رنگ پوشش کامپوزیت چگونه انتخاب می شود؟

رنگ پوشش کامپوزیت چگونه انتخاب می شود؟

سوال: رنگ پوشش کامپوزیت چگونه انتخاب می شود؟ و بهترین رنگ کدام است؟ پاسخ : …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *