ایجاد اُمیکرون با ترکیب کرونا و سرماخوردگی 

پژوهشگران می‌گویند احتمال دارد دستکم یکی از جهش‌هایی که در سویه اُمیکرون رخ داده است ناشی از اضافه شدن بخشی از توالی ژنتیکی یک ویروس دیگر به ویروس کرونا باشد؛ ویروسی که احتمالا همان ویروس مولد سرماخوردگی است.

به گزارش پایگاه خبری یک و دو،  این ترکیب احتمالا در سلول‌های شخصی که به طور همزمان به هر دو ویروس مبتلا بوده، رخ داده است.

به گفته پژوهشگران این توالی جدید که در گونه‌های پیشین کرونا دیده نشده است، مشابه چیزی است که در بسیاری از ویروس‌ها از جمله ویروس سرماخوردگی و همچنین در ژنوم انسان نیز وجود دارد.

به گفته وِنکی ساونداراراجان پژوهشگر ارشد این مطالعه، با افزوده شدن این بخش جدید ژنتیکی به ویروس کرونا باعث شده است توالی ژنتیکی ویروس، شباهت بیشتری به ژنوم آدمی پیدا کند؛ ویژگی که به خودی خود می‌تواند به ویروس کمک کند از سد ایمنی انسان بگریزد.

این می‌تواند به این معنی باشد که ویروس به سهولت منتقل و در عین حال، فقط منجر به یک بیماری خفیف شود.

دانشمندان هنوز نمی‌دانند آیا اُمیکرون مسری‌تر از دیگر سویه‌های کروناست یا نه. همچنین هنوز روشن نیست بیماری شدیدتری ایجاد می‌کند یا نه و اینکه آیا با غلبه بر سویه دلتا، به سویه غالب در جهان بدل خواهد شد یا خیر. یافتن پاسخ این پرسش ممکن است هفته‌ها طول بکشد./ صدا و سیما

 

انتهای پیام///

کد خبر:
109485

مطالبی که خواندن آنرا نباید از دست داد!
دستگیری فرد حیوان آزار در بوشهر

همچنین ببینید

سیداحسانخاندوزی

جزئیات جلسه امروز رئیسی با مدیران بانک‌ها/منتظر خبرهای خوب باشید

وزیر اقتصاد در توییت خود از برگزاری جلسه رئیس جمهور با مدیران عامل بانک‌های دولتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *