بازسازی تاج دندان، پین بهتر است یا روکش؟

سوال: آیا بازسازی تاج دندان با سوزن بهتر است یا روکش؟

پاسخ : تاج یکی از مهم ترین قسمت های دندان است که نقش مهمی را ایفا می کند. این قسمت از دندان وظیفه جویدن و بریدن غذا را بر عهده دارد. حالا دندانی را بدون تاج تصور کنید. البته زیبایی صورت اول از همه روی او تاثیر می گذارد. دندان های بدون تاج راه را برای نفوذ میکروب ها به دندان ها، ریشه ها و لثه ها هموار می کنند. در نتیجه پس از مدت کوتاهی دندان شکسته و بدون تاج به طور کامل از بین می رود و تنها یک ریشه باقی می ماند. همچنین لثه ها را از بین می برد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد روش های بازسازی تاج تاج، به Dr. رفتیم پیش محمد نامی. شما را به تماشای ویدیوی زیر دعوت می کنیم. دکتر. عیادت محمد نامی یا دکتر. برای گرفتن نوبت از دفتر محمد نامی اینجا را کلیک کنید.

پین دندان چیست؟

پین دندانی یک میله فلزی پیچ مانند است که برای کمک به استحکام و بازسازی تاج دندان آسیب دیده یا کامپوزیت برای تعمیر و بازسازی استفاده می شود. بنا به صلاحدید دندانپزشک، دندان ممکن است پس از بازسازی نیاز به درمان با روکش داشته باشد تا در دراز مدت از شکستگی آن جلوگیری شود. انواع مختلف روکش دندان را اینجا ببینید.

انواع پین دندانی

 • سوزن عاج:

  از این پین ها برای دندان هایی استفاده می شود که درمان ریشه انجام نشده اند اما تاج آن تا حدی شکسته شده است. آنها حدود 3 مایل طول و 0.4 میلی متر قطر دارند. استفاده از آنها باید بسیار با احتیاط انجام شود تا به بافت زنده و عصب (پالپ دندان) دندان آسیبی وارد نشود. این پین ها فقط به طور محکم به عاج پیچ می شوند و هیچ گونه سیمان (چسب) روی آنها زده نمی شود، معمولاً روی دندان های قدامی استفاده نمی شوند.

 • داخل پین کانال:

  این پین ها در کانال عصب کشی شده دندان که در آن کانال ریشه درمان شده است قرار می گیرد و با استفاده از سمان های مخصوص (چسب) در کانال دندان نگه داشته می شود. پین های دندان دارای قطر و طول های متفاوتی هستند و پین های دندانی باید متناسب با قطر و طول کانال دندان انتخاب شوند تا استحکام لازم را ایجاد نکنند و باعث ایجاد ترک و شکستگی ریشه دندان نشوند.

چرا به پین ​​درمانی نیاز داریم؟

دندانی که بیشتر تاج خود را در اثر پوسیدگی یا شکستگی از دست داده است بدون کمک سوزن تحت فشار جویدن و تنها با ترمیم (پر کردن) نمی تواند زنده بماند و قطعا شکسته است یا اگر خوش شانس باشیم. ، ترمیم (پرکردگی جدا می شود. پین مانند ستونی عمل می کند که فشار را به تاج منتقل می کند و آن را به ریشه باز می گرداند تا خطر شکستگی دندان را کاهش دهد. البته گاهی اوقات وارد کردن سوزن در این مورد کافی نیست. آخرین راه برای محافظت از دندان قبل از روکش و ترمیم ساختار تاج دندان لازم است درمان پست و دندان کور انجام شود.

بازسازی تاج دندان

نکاتی در مورد روکش دندان

برای ساخت روکش باید وضعیت دندان از جمله وضعیت دندان در فک، سلامت کامل لثه، طول ریشه دندان، عدم وجود کیست در اطراف ریشه، وضعیت دندان به طور کامل بررسی شود. از چانه مخالف

اگر دندان از همه لحاظ سالم باشد می توان اقدامات لازم را برای ساخت روکش انجام داد.

 • قبل از قرار دادن روکش باید ریشه دندان به طور کامل بررسی شود تا در صورت لزوم عصب کشی توسط دندانپزشک انجام شود.
  در صورتی که میزان پوسیدگی تاج زیاد باشد و دندان نزدیک یا زیر لثه آسیب دیده باشد باید جراحی لثه انجام شود. در جراحی لثه مقداری از بافت لثه و استخوان اطراف لثه برداشته می شود تا حجم کافی برای پوشاندن آن وجود داشته باشد. سپس تمام پوسیدگی ها توسط دندانپزشک برداشته شده و سپس با کامپوزیت یا آمالگام ترمیم شده و برای قالب آماده می شود.
 • روکش باید به طور ویژه برای برداشتن بافت دندان درمان شود تا فضای کافی برای قالب گیری دندان وجود داشته باشد.
 • همچنین باید به رنگ کلاه توجه کنید و حتی از بیمار درخواست کنید که رنگ آن راضی شود.
 • اگر روکش بلند است، حتما به دندانپزشک خود اطلاع دهید زیرا به مفصل فک فشار وارد می کند.
 • اگر بعد از روکش یک حلقه سیاه در نزدیکی لثه مشاهده کردید، کاملا طبیعی است و روکش هایی با لایه زیرین فلزی و لایه رویی چینی دچار این مشکل می شوند و جای نگرانی نیست.
 • روکش ها محافظ دندان نیستند، پس از روکش دندان های شما نیاز به بهداشت و مراقبت بیشتری دارند.
 • اگر روکش شل شد، حتما به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا از پوسیدگی دندان زیر روکش جلوگیری کنید.
مطالبی که خواندن آنرا نباید از دست داد!
جدیدترین دستگاه جوانسازی پوست 2022 موثرترین روش

همچنین ببینید

مرکز خصوصی اکستنشن مژه در تهران

مرکز خصوصی کاشت مژه در تهران کجاست؟

شاید قبلاً نام بلند کردن و بلند کردن مژه را شنیده باشید. ولی جراحی کاشت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *