سندروم کاوازاکی چیست و چه علائمی دارد؟

وبسایت تفریحی یک و دو: یک پسر نه ساله در فرانسه به تازگی بر اثر بیماری کاوازاکی درگذشته است. بیماری کاوازاکی ، که عمدتا کودکان زیر 5 سال را تحت تاثیر قرار می دهد ، می تواند باعث شود که سیستم ایمنی بدن بیش از حد فعال شود و باعث تب ، اسهال شدید ، آسیب پوستی و ملتحمه شود. در موارد شدیدتر ، می تواند دیواره رگ ها را تحت سایه قرار داده و در 25٪ بیماران باعث مرگ شود.

گفته می شود این بیماری یکی از عوارض بیماری عروق کرونر قلب است و از یک هفته پیش در سراسر ایالات متحده در حال گسترش است. تاکنون پنج کودک بر اثر بیماری کاوازاکی جان خود را از دست داده اند و 93 کودک نیز شناسایی شده اند.

به گفته پزشکان ، این بیماری کشنده عروق خونی را درگیر کرده و باعث تورم اندام ها ، قرمزی چشم و لب و تب در کودکان می شود. یکی دیگر از عوارض جانبی کاوازاکی این است که روی عروق قلب تأثیر می گذارد و خطر لخته شدن خون و همچنین آسیب قلبی را افزایش می دهد.

سندرم کاوازاکی چیست؟

کاوازاکی یک بیماری نادر در کودکان است که عروق خونی را درگیر می کند. علائم بیماری می تواند برای چند روز شدید و افسرده کننده باشد ، اما پس از مدتی اکثر کودکان ممکن است به فعالیت های عادی خود بازگردند. این بیماری می تواند عروق کرونر را درگیر کند. شریان های کرونری شریان هایی هستند که خون را به ماهیچه قلب منتقل می کنند. در صورت عدم درمان ، اکثر کودکان بدون عوارض جانبی طولانی مدت بهبود می یابند. پزشک باید بیمار را از چند هفته تا چند ماه پس از درمان تحت نظر داشته باشد.

مطالبی که خواندن آنرا نباید از دست داد!
ارتودنسی سریع چیست؟ قیمت چند است؟

کاوازاکی بیشتر در کودکان یک تا دو ساله دیده می شود و در کودکان بالای 8 سال نادر است و این بیماری غیر عفونی و غیر عفونی است. دانشمندان هنوز علت دقیق این بیماری را نمی دانند و معمولاً در اواخر زمستان و اوایل بهار بروز می کند.

اولین علائم کاوازاکی

اولین علائم این بیماری که معمولاً تا دو هفته طول می کشد عبارتند از:

  • تب بالا در 5 روز یا بیشتر
  • قرمزی چشم
  • ایجاد رنگ پوست
  • تورم زبان و لب
  • دست و پای متورم و قرمز
  • گره های متورم

مشکلات قلبی نیز می تواند در این مدت رخ دهد. بنابراین ، در صورت مشاهده هر یک از علائم فوق ، باید با پزشک مشورت کنید. این علائم ممکن است در کودکان زیر 1 سال و بالای 5 سال شایع تر نباشد و آنها را در معرض خطر بیشتری نسبت به سایر کودکان قرار دهد.

سندرم کاوازاکی چیست و علائم آن چیست؟

تشخیص بیماری کاوازاکی

تشخیص بیماری کاوازاکی ممکن است مشکل باشد زیرا هیچ آزمایشی برای تشخیص وجود ندارد. در صورت وجود هر دوی این شرایط ، پزشک ممکن است بیماری کاوازاکی را تشخیص دهد. اگر کودک شما بیش از 5 روز طول می کشد و اگر هر شش نشانه دیگر را در بالا مشاهده کرد ، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

رابطه بین کاوازاکی و سندرم التهابی کرونا

طبق گزارشات محققان بیماری کاوازاکی ، پاسخ ایمنی مدت هاست که با عفونت ارتباط دارد ، اما علت آن هنوز ناشناخته است و همه ویروس ها مستعد بیماری کاوازاکی نیستند. با وجود رابطه موقت بین کووید -19 و موارد گزارش شده از این سندرم ، در حال حاضر هیچ شواهد قطعی مبنی بر شوک کووید -19 به بیماری کاوازاکی وجود ندارد. در عین حال ، بر اساس نتایج همه کشورهای درگیر ، میزان شیوع کودکان و نوجوانان بسیار کم است و خطر مرگ در این گروه ها بسیار کم است.

مطالبی که خواندن آنرا نباید از دست داد!
زیبایی پوست ، ماسک ذرت خانگی

پیام طبرسی ، متخصص بیماری های عفونی و معاون آموزش بیمارستان مسیح دانشوری گفت: ویروس های زیادی می توانند باعث ایجاد کاوازاکی در کودکان شوند ، اما باید توجه داشت که یکی از علل این سندرم را می توان گفت. در کودکان ، ویروس کووید -19 ممکن است باعث بیماری عروق کرونر قلب شود. “

از سوی دیگر ، علیرضا زالی ، جراح مغز و اعصاب و فرمانده ستاد مبارزه با تاج در پایتخت تهران ، گفت که کاوازاکی و کرونا هیچ ارتباطی با هم ندارند. وی گفت: “اکثر گزارشات مربوط به بیماران مشابه کاوازاکی در ایالات متحده و اروپا می گویند که فرزندان آنها آزمایش PCR دارند و ارتباط قوی بین کاوازاکی و کرونا غیرممکن است.” بسیاری از مردم بر این باورند که برخی از ویروس ها و میکروب ها مانند سرماخوردگی و آنفولانزا و بسیاری از ویروس هایی که در فصل بهار شایع هستند می توانند با خاویار مرتبط باشند. “

سندرم کاوازاکی چیست و علائم آن چیست؟

این جراح مغز و اعصاب افزود: از آنجا که سندرم کاوازاکی در طول همه گیری کرونا رخ داده است ، این باعث نگرانی است و موارد گزارش شده در کشورهای مختلف کاملاً سندرم کاوازاکی است ، بنابراین نمی توان تعیین کرد که آیا سندرم کاوازاکی با بیماری عروق کرونر قلب مرتبط است یا خیر. با بیماری کرونا ، مشابه بیماریهای دیگر مانند سرماخوردگی و آنفولانزا است. ارتباط بیماری کاوازاکی با سندرم کروناک ، کووید 19 را خطرناک تر نمی کند و افراد مبتلا به سندرم کاوازاکی همان علائم شناخته شده سندرم کاوازاکی را دارند. “البته ، سندرم کاوازاکی. این یک بیماری خطرناک نیست ، این یک بیماری التهابی عروق در کودکان است و معمولاً در کودکان زیر 5 سال و بالاتر در پسران رخ می دهد ، که علت آن ناشناخته است.”

مطالبی که خواندن آنرا نباید از دست داد!
مشهورترین پزشک لابیاپلاستی در تهران

علیرضا رئیس ، معاون وزیر بهداشت ، گفت: “این دو بیماری از هم جدا هستند.” این دو بیماری ارتباطی با هم ندارند. کرونا بیش از 18 سال سن دارد ؛ اما شایع ترین بیماری کاوازاکی در افراد زیر 5 سال است. کاوازاکی 50 سال است که وجود دارد و درمانی برای رنج است. “

همچنین ببینید

رنگ پوشش کامپوزیت چگونه انتخاب می شود؟

رنگ پوشش کامپوزیت چگونه انتخاب می شود؟

سوال: رنگ پوشش کامپوزیت چگونه انتخاب می شود؟ و بهترین رنگ کدام است؟ پاسخ : …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *