شب ادراری، شرمندگی ندارد، راه درمان دارد

وب سایت زوم لایف – مجید حسین زاده: شب ادراری کودکان یک مشکل شایع است ، اما شب ادراری از یک سو باعث ناراحتی و آزار کودک می شود و از طرف دیگر باعث خجالت می شود. خوشبختانه این مشکل با بزرگ شدن کودک برطرف می شود. اما ، در این فاصله و تا زمانی که فرزند شما بزرگ شود ، باید کاری کنید که او را در رختخواب بیدار کند. در زیر علل ، علائم و درمان شب ادراری در کودکان شرح داده شده است.

شب ادراری معمولاً در خانواده ها به ارث می رسد. والدین بسیاری از کودکان مبتلا به شب ادراری نیز در دوران کودکی با این مشکل روبرو بودند و در بیشتر موارد ، کودکان در همان سنی که شب ادراری والدین متوقف شده است ، خداحافظی می کنند.

چه چیزی باعث شب ادراری دوران کودکی می شود؟

گاهی اوقات شب ادراری به دلیل بیماری پنهان می شود ، اما بسیاری از کودکان مبتلا به هر بیماری خاص فقط مشکلات شب ادراری دارند. به همین دلیل ، تعداد کمی از کودکان می توانند علت اصلی شب ادراری را تعیین کنند. با این حال ، نمی توان تشخیص داد که اختلالات ادراری در افراد هوشیار رخ می دهد یا با کنترل و به دلایل خاصی رخ می دهد.

به طور کلی ، بی اختیاری اولیه ادرار نشانه ضعف و نارسایی سیستم عصبی است. نوزادی که شب ها به طور غیرارادی ادرار می کند ، توانایی تشخیص احساس کامل ادرار در هنگام خواب را ندارد ، بنابراین شب ها برای تخلیه مثانه بیدار نمی شود.

علل شب ادراری می تواند یکی از این موارد یا ترکیبی از آنها باشد:

 • نوزاد هنوز نمی تواند یک شب ادرار را نگه دارد.
 • وقتی مثانه پر است ، نوزاد نمی تواند بیدار شود. برخی کودکان نیز تاول های کوچکتری نسبت به همسالان خود دارند.
 • نوزاد عصرها و شبها زیاد ادرار می کند.
 • کودک عادت ندارد در طول روز به توالت برود. بسیاری از نوزادان اغلب نیاز به تخلیه مثانه خود در طول روز را نادیده می گیرند و به دستشویی نمی روند و تا آنجا که ممکن است ادرار خود را نگه می دارند.
مطالبی که خواندن آنرا نباید از دست داد!
تمام دلایل آبی‌ها برای حکومتی بودنِ پرسپولیس

عوامل خطرساز شب ادراری کودکان عبارتند از:

مردان بیشتر مستعد شب ادراری هستند و عوامل ژنتیکی در ایجاد این مشکل بی تاثیر نیستند.

برخی مشکلات و اختلالات آناتومیکی بدن و بیماری هایی مانند کلیه ، مثانه یا سیستم عصبی می تواند باعث بی اختیاری ادرار شود.

 • آپنه خواب
 • یبوست مزمن
 • خشونت جنسی
 • قبل از خواب مایعات فراوان بنوشید
 • عفونت مجاری ادراری
 • برخی مواد و داروها مانند کافئین

درمان شب ادراری کودکان

در اینجا برخی از بهترین روش های درمان شب ادراری کودکان است که می توانید برای درمان و پیشگیری از شب ادراری فرزند خود استفاده کنید.

1. واقع بین باشید

کودک را تشویق یا تنبیه نکنید. فقط بدون حرف جایگزین کنید. زیرا این مشکل خود به خود حل خواهد شد. کودکان این کار را داوطلبانه انجام نمی دهند. بنابراین ، اگر خشک هستند ، آنها را تشویق نکنید و به دلیل خشک بودن آنها را مجازات نکنید.

به بهبود شرایط

برای کاهش استرس ، اتاق خواب خود را مرتب کنید تا خودش تخت خود را عوض کند. یک تکه مشمع کف اتاق را با پارچه ای در کنار گهواره بگذارید تا در صورت لزوم روی سطح خیس شود. همچنین شلوار خواب اضافی را در اتاق قرار دهید تا در صورت لزوم شلوار خود را عوض کنید. به این ترتیب ، فرزند شما حداقل احساس “کودکانه” نمی کند.

3. از تشک هشدار دهنده استفاده نکنید

حساسیت به رطوبت در خواب ممکن است مفید باشد ، اما بهتر است مدتی از این هشدارها استفاده نکنید. با به صدا در آمدن زنگ ساعت ، دیگر اعضای خانواده از خواب بیدار می شوند. زنگ هشدار مانند زنگ هشدار یا آژیر است که در صورت خیس شدن کودک فعال می شود. صدای زنگ هشدار باعث می شود که کودک در صورت ادرار کردن ادرار کند.

پس از مدتی استفاده از هشدار ، این مشکل در نهایت از بین می رود و فشار مثانه در اثر تجمع ادرار باعث بیدار شدن نوزاد می شود. اکثر کودکان در عرض 60 روز به این بیماری پاسخ مثبت می دهند. می توان گفت شب ادراری زمانی درمان می شود که کودک 21 شب متوالی محل خود را خیس نکند.

مطالبی که خواندن آنرا نباید از دست داد!
داشتن بازو‌های خوش‌فرم به روایت تصویر

شب ادراری در کودکان ؛ از دلیل تا درمان

4. ماهیچه های ادراری را سفت کنید

اگر کودک در طول روز بیشتر به توالت می رود ، تقویت مثانه می تواند از طریق یک سری تمرینات مثر باشد. در طول روز ، مقدار زیادی آب به کود مایع بدهید و سپس از او بخواهید تا حد امکان ادرار را نگه دارد و سپس مثانه را خالی کند.

5. برنامه تشویقی داشته باشید

سیستم تشویقی برای کودکان نیز در برخی موارد مفید است. به عنوان مثال ، فهرستی از روزهای هفته تهیه کنید و به کودک نشان دهید که هر شب ادرار نمی کند. هنگامی که تعداد برچسب ها به مقدار مورد توافق رسید ، به کودک پاداش دهید. این سیستم محرک است و نتایج خوبی را در 14 هفته متوالی به شما نشان می دهد. در اغلب کودکانی که میزان کمی از شب ادراری مکرر دارند ، شب ادراری می تواند دو بار در طول این 14 هفته رخ دهد. به طور کلی ، این روش بسیار موفق است و نتایج خوبی دارد.

6. صبور باشید و محبت کنید

به خاطر داشته باشید که در همه کودکان ، مشکلات شب ادراری هر سال بهبود می یابد و 15 درصد کاهش می یابد. این بدان معناست که فقط یک تا دو درصد آنها در دوران بلوغ شب ادراری دارند. بنابراین صبور باشید و از کودک حمایت کنید. زیرا هیچ کودکی دوست ندارد خیس شود. ناراحت کننده و ناراحت کننده است. علاوه بر این ، فقط برای کودکان است. به یاد داشته باشید که هیچ کودکی نمی خواهد کودک شود. سپس در یک کلمه می گوییم: صبور باشید و کودک را سرزنش نکنید.

جلوگیری از شب ادراری کودکان

برای جلوگیری از ابتلای کودک به شب ادراری ، به نکات زیر توجه کنید:

 • غذاها و نوشیدنی های کافئین دار ، میان وعده های شور و نوشیدنی های شیرین را به ویژه هنگام غروب آفتاب کاهش دهید.
 • از فرزند خود بخواهید هر دو یا سه ساعت قبل از خواب به دستشویی برود.
 • در صورت لزوم ، یک شب کودک را بیدار کنید تا به توالت برود. اگر کودک خود را بیش از یک یا دو بار بیدار کنید ، ممکن است الگوی خواب کودک مختل شود و بیدار شدن صبح روز بعد در مدرسه برای او دشوار باشد.
 • اگر کودک شما شب را در خارج از خانه می گذراند ، لباس زیر اضافی به او اضافه کنید. از کودک بخواهید برای رفتن به دستشویی یا تعویض لباس از میزبان کمک بخواهد.
مطالبی که خواندن آنرا نباید از دست داد!
ساختار انتخابات در آمریکا و توضیح رای الکترال

برای درمان شب ادراری کودکان به پزشک مراجعه کنید

زمان مراجعه به پزشک برای درمان شب ادراری بستگی به این دارد که مشکل چگونه بر کودک و والدین تأثیر می گذارد. اگر کودک هیچ علامتی نداشته باشد و فقط در شب ادرار کند ، نیازی به پزشک نیست و این ویزیت بستگی به تصمیم والدین دارد.

سنین 5 تا 7 سالگی زمان مناسبی برای پیگیری درمان شب ادراری کودکان است.

اگر کودک علائم یا مشکلات خاصی را نشان نداد ، نیازی به مراجعه به کلینیک شب ادراری خاص نیست و معاینه پزشک متخصص اطفال کافی است.

در صورت بروز علائم جسمی و رفتاری همراه با شب ادراری ، باید فوراً به پزشک مراجعه کرده و مشکل را جدی بگیرید.

شب ادراری در کودکان ؛ از دلیل تا درمان

نتایجی که اظهار شده

شب ادراری در کودکان دارای آثار منفی روانی و عاطفی است و می تواند منجر به احساس شرم ، عزت نفس پایین و اضطراب در کودکان شود. باید بدانید که کودکان هیچ گونه کنترلی بر شب ادراری ندارند و اعضای خانواده نباید کودک را شرمنده و تنبیه کنند. توصیه می شود برای درمان شب ادراری کودک و جلوگیری از حل شدن آن با پزشک مشورت کنید.

همچنین ببینید

مرکز خصوصی اکستنشن مژه در تهران

مرکز خصوصی کاشت مژه در تهران کجاست؟

شاید قبلاً نام بلند کردن و بلند کردن مژه را شنیده باشید. ولی جراحی کاشت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *