مراقبت های پیشگیرانه دندان چیست؟

سوال: تکنیک های پیشگیرانه مراقبت از دهان چیست؟

پاسخ : مراقبت هایی که برای محافظت از سلامت دهان و دندان خود انجام می دهیم، درمان پیشگیرانه دندان نامیده می شود. این موارد شامل مسواک زدن روزانه، نخ دندان کشیدن، دهانشویه، تغذیه مناسب و معاینات منظم توسط دندانپزشک می باشد. به این ترتیب سلامت و استحکام دندان های خود را تضمین خواهید کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت های پیشگیرانه از دهان، دکتر. رفتیم پیش محمد نامی. شما را به تماشای ویدیوی زیر دعوت می کنیم. دکتر. عیادت محمد نامی یا دکتر. برای گرفتن نوبت از دفتر محمد نامی اینجا را کلیک کنید.

درمان های پیشگیرانه دندان چیست؟

انواع مراقبت های دندانپزشکی پیشگیرانه عبارتند از:

 • مسواک زدن روزانه
 • نخ دندان روزانه
 • از خمیر دندان مناسب استفاده کنید
 • از سیگار کشیدن یا نوشیدن الکل خودداری کنید
 • داشتن یک رژیم غذایی مناسب برای حفظ سلامت دندان ها و لثه ها
 • معاینات دوره ای منظم توسط دندانپزشک
 • از نایت گارد یا محافظ دندان در دهان استفاده کنید
 • آموزش مراقبت های پیشگیرانه به سالمندان برای سلامت و دوام بیشتر دندان ها
 • مراقبت و درمان پیشگیرانه از دندان های کودکان
 • مراقبت های پیشگیرانه و درمان در دوران بارداری

انواع درمان های پیشگیرانه دندانپزشکی

 • جرم انگاری
 • بروساژ
 • فلوراید تراپی
 • درمان فیشور سیلانت
 • انجام تست های تشخیصی ژنتیکی و غربالگری سرطان دهان

هدف از درمان پیشگیرانه دندانپزشکی

به طور کلی، مراقبت های پیشگیرانه دندان به اقداماتی اطلاق می شود که برای پیشگیری از بیماری به جای درمان انجام می شود.
اگر به خوبی از دندان های خود مراقبت نکنید و بهداشت دهان و دندان خود را به درستی مدیریت نکنید، می توانید هزینه زیادی برای ترمیم دندان بپردازید. دندانپزشکی پیشگیرانه بر اهمیت اقدامات مداوم بهداشتی و روال روزانه برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و سایر بیماری ها تاکید دارد.

مطالبی که خواندن آنرا نباید از دست داد!
هنگام شکستگی استخوان‌ها و دررفتگی مفاصل چه اقداماتی انجام دهیم؟

مراقبت های پیشگیرانه از دندان

پیشگیری یا تشخیص زودهنگام بیماری های دهان

مراقبت روزانه شما در حفظ سلامت دهان و دندان مهمترین اقدام برای پیشگیری از پوسیدگی و سایر بیماری های دندانی است. مهم است که حداقل دو وعده مسواک زدن را در برنامه مراقبتی خود بگنجانید تا از تشکیل پلاک های عفونی و تجمع باکتری روی دندان هایتان جلوگیری کنید. از سوی دیگر، معاینات دوره ای توسط دندانپزشک می تواند به پیشگیری از درمان های به موقع مانند جرم گیری و مسواک زدن کمک کند یا در صورت ابتلا به بیماری های دهان و دندان، به تشخیص زودهنگام و درمان به موقع بیماری کمک کرده و از بیماری های مسری و خطرناک پیشگیری کند. به عنوان مثال، تشخیص زودهنگام بیماری لثه می تواند از بیماری پریودنتال و از دست دادن دندان های شما جلوگیری کند.

از درمان های گران قیمت دندان خودداری کنید

درمان های پیشگیرانه در خانه برای سلامت دهان و دندان یا درمان های پیشگیرانه توسط دندانپزشک، شما را از پرداخت هزینه های سنگین درمان های دهان نجات می دهد. بنابراین به خاطر داشته باشید که هزینه و زمانی که صرف خرید و استفاده از نخ دندان و مسواک می کنید بسیار کمتر از هزینه و زمانی است که در صورت بی دقتی باید برای درمان های گران قیمت دندان بپردازید.

حفظ سلامت کل بدن

به یاد داشته باشید که سلامت دهان و دندان شما به طور مستقیم بر سلامت کل بدن شما تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، اگر بیماری پریودنتال دارید، ممکن است در معرض خطر بیماری پانکراس باشید. به عبارت دیگر، بی توجهی به مراقبت های روزانه و درمان های پیشگیرانه منجر به تجمع باکتری ها و تشکیل پلاک های عفونی و عفونت های دهانی می شود که می تواند ابتدا منجر به التهاب لثه (پریودنتیت)، بیماری پریودنتال و بعداً مشکلات جدی تری شود. بیماری قلبی و خطر سکته مغزی، پوکی استخوان یا سرطان دهان. فراموش نکنید که عدم درمان به موقع بیماری پریودنتال در افراد دیابتی می تواند منجر به ذوب شدن و از بین رفتن استخوان فک شود.

مطالبی که خواندن آنرا نباید از دست داد!
چگونه برای آزمایش کرونا در خانه آماده شویم؟

همچنین ببینید

مرکز خصوصی اکستنشن مژه در تهران

مرکز خصوصی کاشت مژه در تهران کجاست؟

شاید قبلاً نام بلند کردن و بلند کردن مژه را شنیده باشید. ولی جراحی کاشت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *