نگاهی به ویژگی های فناوری WiFi 6 بیندازید

وب سایت گجت نیوز: علی رغم گسترش شبکه تلفن همراه نسل پنجم ، کاربران تمایل چندانی برای استفاده از این فناوری برای اتصال به اینترنت با سرعت بالا ندارند. در کشورهایی مانند ایالات متحده ، اپراتورهای اصلی شهرهای مهم را با 5G تحت پوشش قرار داده اند. از سوی دیگر ، تولیدکنندگان تلفن از سال 2019 تا به امروز چندین محصول را با پشتیبانی از نسل پنجم شبکه تلفن همراه روانه بازار کرده اند و انتظار داریم امسال همه پرچمداران به مودم هایی مجهز شوند که از آن پشتیبانی می کنند. اما هزینه بالای چنین پرچمداران و هزینه بالای تعرفه های اینترنت 5G توسعه آن را کند کرده است.

به همین دلیل ، کاربران اینترنت به دنبال فناوری Wi-Fi 6 با سرعت بیشتر و تأخیر بسیار کمتر هستند. مودم های پشتیبانی شده و روترهای بی سیم گران نیستند و ایجاد یک شبکه بی سیم Wi-Fi بر اساس 6 بسیار ارزان تر از 5G خواهد بود.

استاندارد جدید Wi-Fi در جامعه علمی با نام 802.11ax شناخته می شود. اتحاد Wi-Fi ، به عنوان پایه اصلی پشتیبانی و توسعه فناوری Wi-Fi ، نام مشترک استاندارد جدید Wi-Fi 6 را اعلام کرده است. برای مقایسه ، نام اصلی استانداردهای قبلی ، Wi-Fi 6 و Wi-Fi 5 ، به ترتیب 802.11n و 802.11ac بود.

ویژگی های فناوری Wi-Fi 6 را با استانداردهای قبلی مقایسه کنید

نگاهی به ویژگی های فناوری WiFi 6 بیندازید

به طور کلی ، هرچه تعداد بیشتری در نام استاندارد استفاده شود ، ویژگی ها و به ویژه سرعت بهتر است. تفاوت در استانداردهای مختلف فناوری Wi-Fi به دلیل پهنای باند فرکانس ، پهنای باند و چندین ویژگی دیگر است.

مطالبی که خواندن آنرا نباید از دست داد!
بهترین بازی های دو نفره آفلاین و آنلاین برای تجربه

اگرچه این نام کمی گیج کننده به نظر می رسد ، اما معنای ساده ای دارد. نکته مهم برای کاربران عادی سرعت دسترسی به اینترنت است. با توجه به مشخصات اعلام شده توسط Wi-Fi Alliance در مورد ویژگی های فناوری Wi-Fi 6 ، سرعت نظری این استاندارد می تواند به 9.6 گیگابیت بر ثانیه برسد! نرخ بیت برای اکثر کاربران چندان روشن نیست ، بنابراین سرعت نظری Wi-Fi 6 باید 1.2 گیگابیت بر ثانیه باشد! فراموش نکنید که سرعت نظری بر حسب ایده آل در همه شرایط بیان می شود ، در حالی که در دنیای واقعی محیط ایده آل بسیار کمی وجود دارد.

WiFi 6 چگونه بر زندگی ما تأثیر می گذارد؟

پهنای باند ، شبکه کابلی و دستگاه های سازگار با Wi-Fi 6 همگی بر سرعت نهایی شبکه بی سیم تأثیر می گذارند. بدون افزایش پهنای باند اینترنت ADSL در خانه یا محل کار ، نمی توانید با استفاده از روتر / مودم بی سیم ، سرعت دسترسی به اینترنت را با تلفن ، رایانه لوحی ، لپ تاپ یا دستگاه دیگر افزایش دهید!

با این حال ، به لطف استفاده از استاندارد جدید Wi-Fi ، ارتباط بین روترها و دستگاه های ترمینال بهبود یافته است. به عنوان مثال ، هنگام اتصال تلفن هوشمند به روتر یا مودم بی سیم ، داده ها با تاخیر کمتری رد و بدل می شوند و شما تجربه اتصال بی سیم بهتری خواهید داشت.

ما موضوع را ساده تر می کنیم. تبادل داده ها بین روترها / مودم ها و دستگاه های پایانه (مانند تلفن ها و لپ تاپ های متصل به آنها) نیاز به هماهنگی دارد. این داده ها ممکن است مربوط به انتقال یک سری تصاویر یا باز شدن یک صفحه وب (مقدار کمی داده) باشد ، اما دستگاه پایانه دارای یک کانال برای انتقال است. با افزایش تعداد دستگاه های متصل به روتر / مودم بی سیم ، مشکل خود را در همه اتصالات نشان می دهد و سرعت دسترسی به شبکه برای همه دستگاه ها کاهش می یابد. اکنون سرعت کل شبکه کاهش یافته است.

مطالبی که خواندن آنرا نباید از دست داد!
زندگی انسان در مریخ ؛ نه خیلی دور و نه خیلی نزدیک

یکی از فناوری هایی که در روترها / مودم های بی سیم استفاده می شود MU-MIMO است. این فناوری به چندین دستگاه اجازه می دهد همزمان از یک کانال استفاده کنند. این یکی از مهمترین ویژگی های فناوری Wi-Fi 6 است. دیگر نیازی به صف نیست و چندین دستگاه می توانند همزمان به یک نقطه دسترسی (نقطه اتصال ، مودم یا روتر بی سیم) پاسخ دهند. مهم است که علیرغم اتصال چندین اسبابک به شبکه ، سرعت شبکه کاهش نیابد.

نگاهی به ویژگی های فناوری WiFi 6 بیندازید

از لحاظ نظری ، MU-MIMO می تواند تا 8 دستگاه ترمینال را همزمان ارسال / دریافت داده پشتیبانی کند. با افزایش تعداد دستگاه ها به عنوان نقطه دسترسی ، سایر ویژگی های Wi-Fi 6 به کمک شما می آیند.

استاندارد بی سیم جدید از فناوری TWT (فناوری بیدار شدن) پشتیبانی می کند. هنگامی که یکی از دستگاه ها (پایانه ها) تبادل داده را تکمیل می کند ، بر اساس یک دوره خاص به حالت خواب می رود. این امر نه تنها سرعت انتقال داده را از طریق بستر شبکه بی سیم با وجود تعداد زیاد دستگاه های متصل کاهش می دهد ، بلکه باعث کاهش مصرف برق در پایانه ها می شود.

نگاهی به ویژگی های فناوری WiFi 6 بیندازید

گسترش Wi-Fi 6

مانند توسعه فناوری 5G ، استفاده گسترده از Wi-Fi 6 نیاز به تلاش در هر دو طرف دارد. اگر اپراتورهای سراسر جهان آنتن هایی را بر اساس نسل پنجم شبکه تلفن همراه پیاده سازی کنند ، اما تلفن های هوشمند مودمی ندارند که از آن پشتیبانی می کند ، موفقیتی حاصل نمی شود. از تلفن های مودم 5G نیز نمی توان بدون پوشش شبکه استفاده کرد.

مطالبی که خواندن آنرا نباید از دست داد!
"تلگرام" از سال 2021 پرداخت می شود

فعال کردن ویژگی های Wi-Fi 6 نیاز به پشتیبانی روتر / مودم بی سیم و همچنین ابزارهای متصل به آن دارد. تا به امروز ، چندین تلفن هوشمند با پشتیبانی از Wi-Fi 6 معرفی شده اند. به عنوان مثال می توان به Huawei P40 Pro و Huawei P40 Pro Plus اشاره کرد.

مزایای استفاده از Wi-Fi 6 شامل افزایش سرعت انتقال داده ، افزایش تعداد دستگاه هایی است که می توانند به طور همزمان به نقطه دسترسی متصل شوند و کاهش مصرف برق در دستگاه های ترمینال. به همین دلیل ، ما انتظار داریم استاندارد مذکور به سرعت گسترش یابد.

منبع: گیزچینا

همچنین ببینید

بهترین بازی های رایانه ای منتشر شده در سال 1998

بهترین بازی های کامپیوتری سال گذشته

وبسایت تفریحی یک و دو: این گزارش بهترین عناوین رایانه ای است که در سال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *