هر آنچه که باید درباره انواع خطرناک COVID-19 بدانید

نوع دلتا ویروس کرونا این روزها مسئولان سراسر جهان را نگران کرده است و هشدارهای جدی در مورد آن صادر شده است.

این هفته ، چهار شهر بزرگ استرالیا برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا دلتا وارد قرنطینه کامل چهار روزه شدند. اسکات موریسوندر استرالیا ، نخست وزیر استرالیا اعلام کرد که مقامات قصد دارند سیاستهای واکسیناسیون آزادتری را در نظر بگیرند تا افراد بیشتری قبل از شیوع دلتا واکسینه شوند ، تا این اقدام سریعتر انجام شود. در ایرلند ، رستوران ها و کافه ها موقتاً ممنوع شده اند و مقامات آمریکایی از مردم خواسته اند تا در اسرع وقت واکسینه شوند تا از شیوع گونه های دلتا جلوگیری شود.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) می گوید کرونا دلتا نام دارد ب 1.617.2 کرون هند نیز نامیده می شود و از زمان شناسایی در پاییز گذشته در 85 کشور مختلف گسترش یافته است. اما ما واقعاً درباره انواع ویروس کرونا در دلتا چه می دانیم؟ آیا این ویروس به همان اندازه که گفته می شود خطرناک است؟ برای پاسخ به این س questionsالات ، Kimazi Mag را بشناسید و ویژگی های انواع ویروس کرونا دلتا را بررسی کنید.

گونه های دلتا به سرعت در حال گسترش هستند

به گفته سرویس بهداشت عمومی بریتانیا ، تا اواسط ماه ژوئن ، 99 درصد از بیماران کرون دارای دلتا بودند. طبق اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های اروپا ، تا پایان ماه اوت ، 90 درصد از بیماران در اتحادیه با دلتا تشخیص داده می شوند. در ایالات متحده ، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها می گویند 26 درصد از بیماران تازه تشخیص داده شده دارای 19 مورد دلتا کووید هستند. شیوع دلتا کرونر در دو هفته دو برابر شد.

شرکت آزمایش ژنتیک هلیکس به سیانان گفت که تخمین می زنند 40 درصد از بیماران کرون از ابتدای آن دچار دلتا بوده اند. داده های منتشر شده از انگلستان نشان می دهد که تعداد افراد دارای دلتا بیشتر از تعداد آلفا است ، که نشان دهنده گسترش سریعتر دلتا است. در ایالات متحده نیز وضعیت مشابه است. گونه های دلتا در حال حاضر از نظر شیوع و عوارض در رتبه اول قرار دارند.

تست هاله نیز نامعتبر است. آزمایشات استاندارد می تواند فرد مبتلا به کووید 19 را تشخیص دهد. اما آنها نمی توانند نوع آن را تعیین کنند. نمونه های دریافتی باید برای آزمایش ژنتیک به آزمایشگاه های خاص منتقل شوند. به همین دلیل ، CDC و شرکت هایی مانند Helix می توانند پس از دریافت نتایج ، نوع ویروس را تعیین کنند.

انواع دلتا بیشتر قابل حمل هستند

رئیس سازمان جهانی بهداشت گفت: انواع دلتا سریعتر و راحتتر از انواع دیگر کووید از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. انواع کرونا دلتا در واقع گروهی از جهش ها هستند ، از جمله یکی از معروف ترین آنها ، L452R. این جهش ها به ویروس کمک می کند تا سلول های انسان را راحت تر آلوده کند. در حقیقت ، این ویروس عفونی ترین ویروسی است که تا به امروز شناخته شده است. گفته می شود این ویروس در بین افراد واکسینه نشده شیوع بیشتری دارد. CDC تخمین می زند که انواع دلتا 40 تا 60 درصد بیشتر از انواع آلفا قابل انتقال هستند.

آیا واکسن ها در برابر آن محافظت می کنند؟

نه کاملاً اما مثر مشاهدات تجربی و آزمایشگاهی نشان داده است که افراد واکسینه شده در برابر کرونا ویروس دلتا مصون هستند. اگر کاملاً واکسینه شده اید و دو هفته از دریافت دوز دوم واکسن می گذرد ، می توان گفت که در برابر ویروس کرونا دلتا مصون هستید. اما اگر هنوز واکسن نزده اید ، در خطر جدی قرار دارید. مودرنا به عنوان یکی از شرکت های تولید کننده واکسن کووید ، داده هایی را منتشر کرده است که نشان می دهد نمونه خون گرفته شده از افراد واکسینه شده می تواند نوع دلتا ویروس را خنثی کند. واکسن می تواند گونه های آلفا و بتا (B.1.351) را که برای اولین بار در آفریقای جنوبی مشاهده شد و گامای برزیل (P1) را از بین ببرد. به طور کلی ، واکسن ها می توانند علیه گونه های مختلف ویروس کووید کار کنند.

در ایالات متحده ، ویروس دلتا به ایالت هایی با نرخ واکسیناسیون پایین گسترش یافته است. اما در ایالت هایی که درصد بالایی از مردم واکسینه شده اند اینطور نیست. به عنوان مثال ، داده های دانشگاه جان هاپکینز نشان می دهد که میزان بروز دلتا 19 در میسوری حدود 3.5 برابر میانگین ملی است. این داده ها نشان می دهد که 57.5 درصد از مبتلایان به دلتا در میسوری و مناطق اطراف آن هستند ، در حالی که کمتر از 40 درصد از مردم در این مناطق واکسینه شده اند.

با این حال ، باید توجه داشت که هیچ یک از واکسن های کرونا 100 effective م effectiveثر نیستند. بنابراین ، هنوز این احتمال وجود دارد که افراد در برابر این ویروس واکسینه شوند. دکتر فائوچی گفت: “میزان انتقال ویروس بین افراد هنوز مشخص نشده است و ما اطلاعات زیادی در مورد انتقال ویروس به افراد دیگر به ویژه کودکان نداریم.” بنابراین وقتی صحبت از دلتا می شود ، مردم باید بیشتر مراقب باشند. میلیون ها نفر در سراسر جهان در حال حاضر کاملاً واکسینه شده اند. اما اگر آنها در معرض این بیماری قرار بگیرند ، احتمال ابتلا به آنها همچنان بیشتر است. با این حال ، اگر افراد واکسینه شده به این بیماری مبتلا شوند ، بسیار کمتر از سایر افراد واکسینه نشده از آن رنج می برند.

دلتا همانند سایر انواع COVID-19 منتقل می شود. ویروس های کرونا بیشتر از طریق تنفس منتقل می شوند و قابلیت انتقال بسیار کمی دارند. همین امر در مورد نوع دلتا نیز صادق است که هیچ تفاوتی با انواع دیگر ندارد و به دلیل انواع جهش ها می تواند به راحتی سلول های انسان را آلوده کند. استفاده از ماسک ، فاصله فیزیکی ، تهویه مناسب ، شستن دست ها و تمیز نگه داشتن سطوح می تواند از انتقال ویروس جلوگیری کند.

خطر انواع دلتا هنوز مشخص نیست

با این حال ، برخی از مقامات بهداشتی اعلام کرده اند که delta COVID-19 خطرناک تر از سایر گونه های ویروس است. اما هنوز هیچ شواهد قطعی برای اثبات این امر وجود ندارد. مجموعه تعاریف جهش در گونه های دلتا نشان می دهد که ویروس نسبت به سایر گونه ها قابل انتقال است و ممکن است تا حدی از پاسخ ایمنی بدن پنهان باشد. اما این دلیل نمی شود که جدی تر باشیم ، آنها فقط نشان می دهند که فرد به شدت بیمار خواهد شد.

در نسخه دلتا ، جهش های شناخته شده و نگران کننده E484K و N501Y وجود ندارد. این دو جهش ابتدا در B.1.1.7 یا آلفا که بیشتر به عنوان ویروس انگلیسی شناخته می شود ، مشاهده شد. انواع آلفا در اواخر سال 2020 و اوایل 2021 تکثیر یافتند. این جهش ها در B.1.351 یا نوع بتا و P.1 یا انواع گاما نیز مشاهده شد. این دو گونه ابتدا در آفریقای جنوبی و برزیل گسترش یافتند.

انواع دلتا دارای جهش های منحصر به فردی هستند که بیشتر آنها در پروتئین سنبله یافت می شوند. این جهش ها به ویروس کمک می کند تا بهتر و راحت تر به سلول های انسانی متصل شود و ممکن است بتواند در برابر پاسخ آنتی بادی که پروتئین سنبله را هدف قرار می دهد ، محافظت کند. این نشان می دهد افرادی که قبلاً بیماری عروق کرونر قلب داشته اند ، بیشتر مستعد ابتلا به دلتا هستند. همچنین ، با توجه به توضیحات داده شده ، درمان با آنتی بادی تأثیر قابل توجهی روی گونه های دلتا نخواهد داشت.

اما همانطور که آزمایشات نشان داده است ، واکسن ها یک واکنش ایمنی بسیار قوی و گسترده در بدن ایجاد می کنند که می تواند افراد واکسینه شده را در برابر بیماری های جدی محافظت کند. با توجه به این تفسیر ، اگر شما یکی از افراد واکسینه شده هستید ، نیازی نیست خیلی نگران نوع دلتا باشید. زیرا واکسن ها همچنین در برابر این نوع خاص COVID-19 محافظت می کنند.

مطالبی که خواندن آنرا نباید از دست داد!
طراحی منزل به‌روز و خاصِ شاهد و منا!

همچنین ببینید

مرکز خصوصی اکستنشن مژه در تهران

مرکز خصوصی کاشت مژه در تهران کجاست؟

شاید قبلاً نام بلند کردن و بلند کردن مژه را شنیده باشید. ولی جراحی کاشت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *