همه آنچه باید در مورد سویه ویروس Omicron بدانید

Omicron نام یک سویه جدید و بسیار جهش یافته از ویروس کرونا است که اخیراً دانشمندان را نگران کرده است.

Omicron نوعی از ویروس کرونا است که ابتدا در آفریقای جنوبی شناسایی شد و اکنون به چندین کشور دیگر از جمله اسرائیل و بلژیک سرایت کرده است و باعث محدودیت سفر در اروپا، آسیا و آمریکای شمالی شده است.

به گفته کارشناسان بهداشت عمومی، سویه جدید ویروس کرونا که Omicron حاوی جهش‌های زیادی است و به احتمال زیاد این جهش‌ها باعث انتشار آسان‌تر ویروس و ایجاد بیماری شدیدتر می‌شود. این امکان وجود دارد که امیکرون ها بیشتر از دلتا قابل انتقال باشند و باعث بیماری های جدی تری در انسان شوند.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) اخیراً سویه omicron را به لیست VOCs خود اضافه کرده است. اگر ثابت شود که یکی از سویه‌های ویروس مسری‌تر از سایرین است و می‌تواند باعث بیماری شدید شود و بر سایر سویه‌ها برتری داشته باشد، سازمان جهانی بهداشت این سویه را در دسته VOC قرار می‌دهد، به این معنی که آنها خطرناک و مهم هستند و باید توسط مقامات بهداشتی به‌دقت نظارت شوند. و همچنین نیازهای عمومی.

سازمان جهانی بهداشت می گوید شواهد اولیه نشان می دهد که خطر عفونت مجدد در سویه Omicron ممکن است بیشتر از سایر گونه های نگران کننده باشد.

در حال حاضر، دانشمندان در بررسی تهدیدات ناشی از سویه Omicron مشکل دارند. از آنجایی که کمتر از 100 توالی ژنومی از این گونه در سراسر جهان گزارش شده است، در حالی که بیش از 2.8 میلیون توالی ژنومی برای دودمان دلتا گزارش شده است.

ماریا ون کرچوومدیر فنی سازمان جهانی بهداشت در خصوص بیماری کووید-۱۹ در این نشست گفت:

ما هنوز اطلاعات زیادی در این زمینه نداریم. آنچه ما می دانیم این است که این سویه دارای جهش های زیادی است و نگرانی این است که وقتی یک ویروس دارای جهش های زیادی باشد، می تواند بر رفتار ویروس تأثیر بگذارد. چند هفته طول می کشد تا ببینیم این رفتار چگونه رفتار می کند.

کاتلین گاتلینایک اپیدمیولوژیست در دانشکده بهداشت عمومی UTHealth گفت که بسیاری از دانشمندان امیدوارند که دریابید که ویروس چگونه ویروس را خیلی زودتر تحت تاثیر قرار می دهد. او گفت که این سویه ممکن است در برخی از نقاط جهان شناسایی نشده باشد.

مطالبی که خواندن آنرا نباید از دست داد!
چرا در پادشاه فصل‌ها افسرده می‌شویم؟

او اضافه کرد:

اگر زودتر به آمریکا برود، تعجب نمی کنم. قبلاً شاهد بودیم که این روند در جوامعی مانند ترکیه، مصر، بلژیک و اسرائیل سرایت کرده است.

Omicron دارای جهش های جدید و غیر معمول بسیاری است

محققان آفریقای جنوبی ابتدا یک مورد از سویه Omicron را در 9 نوامبر شناسایی کردند و سپس نوع آن را به سازمان بهداشت جهانی گزارش کردند.

دانشمندان از شناسایی این سویه خیلی زود خوشحال هستند. زیرا بیشتر موارد شناخته شده هنوز در آفریقای جنوبی متمرکز است.

دکتر گاتلینا گفت:

آفریقای جنوبی یکی از بهترین سیستم های پایش ژنومی را در جهان دارد. بنابراین ما می دانیم که آنها از قبل در حال ارزیابی ویروس هستند. شناسایی تنها 100 مورد از این سویه در آفریقای جنوبی ما را امیدوار می کند که این سویه در مراحل اولیه توسعه قرار دارد.

با این حال، تعدادی از نشانگرهای ژنتیکی نشان می‌دهند که امیکرون‌ها نسبت به سایر انواع کرونا ویروس قابل انتقال‌تر هستند.

به عنوان مثال، میزان آلودگی به ویروس کرونا در آفریقای جنوبی در هفته های اخیر به شدت افزایش یافته است. به گفته دانشگاه جان هاپکینز، میانگین آلودگی روزانه به کووید 19 از زمانی که اولین بیمار مبتلا به سویه Omicron در 9 نوامبر تشخیص داده شد، سیزده برابر شده است و از حدود 275 به 3700 در روز رسیده است.

علاوه بر این، omicron حاوی بسیاری از جهش های نگران کننده است که در انواع دیگر سویه های VOC مانند دلتا و آلفا یافت می شود. این جهش‌ها می‌توانند به گسترش آن‌ها، کاهش اثربخشی واکسن‌ها یا ایجاد بیماری‌های جدی‌تر کمک کنند.

مطالبی که خواندن آنرا نباید از دست داد!
دکتر وحید عارفی جراح و متخصص بیماری های لثه

سویه Omicron دارای جهش های جدیدی است که در هیچ یک از سویه های دیگر یافت نشد.

دکتر گاتلینا گفت:

تعدادی جهش وجود دارد که ما هیچ اطلاعاتی در مورد آنها نداریم. هرگز در جهات دیگر دیده نشده است. بنابراین، من فکر می کنم یکی از اولین سوالات این است که این جهش ها چیست؟ آیا باید نگران آنها باشیم یا نه؟

دانشمندان تاکنون 32 جهش پروتئینی سنبله ای از سویه Omicron را شناسایی کرده اند. پروتئین اسپایک نام بخشی از ویروس است که در سلول انسان یافت می شود و ویروس می تواند از این طریق تکثیر شود.

سایر سویه های VOC دارای جهش های پروتئینی سنبله کمتری هستند.

دکتر گاتلینا گفت:

پروتئین سنبله اساساً کلید ورود به سلول های انسانی برای آلوده کردن ما است. بنابراین وقتی این پروتئین برای بهتر یا بد تغییر می کند، باید واقعاً به آن توجه کنیم. این ممکن است منجر به افزایش موارد در آفریقای جنوبی شود.

کارشناسان بهداشت عمومی می گویند هنوز نیازی به وحشت نیست

جهش های بیشتر لزوماً یک سویه را کشنده تر یا قابل انتقال تر نمی کند، و این به تنهایی نشان نمی دهد که Omicron چالش بزرگتری برای واکسن ها نسبت به سایر سویه ها ایجاد می کند.

Omicron

دکتر گاتلینا می گوید:

ما هنوز نمی دانیم که آیا این سویه جدید برتر از دلتا است یا خیر. ما هنوز نمی دانیم که آیا این سویه از واکسن های ما زنده می ماند یا خیر.

دانشمندان هنوز منتظر آزمایش‌های آزمایشگاهی هستند تا مشخص کنند که آنتی‌بادی‌های کروناویروس (اعم از عفونت‌های طبیعی یا واکسن‌ها) تا چه حد نسبت به omicron مقاوم هستند.

مطالبی که خواندن آنرا نباید از دست داد!
طراحی سایت حرفه ای چه ویژگی‌هایی دارد؟

آنها همچنین از نزدیک ویروس را زیر نظر دارند تا ببینند با چه سرعتی در حال گسترش در سراسر جهان است، به ویژه در کشورهایی که نرخ واکسیناسیون بالایی دارند. آفریقای جنوبی تنها 24 درصد از جمعیت خود را به طور کامل واکسینه کرده است، در حالی که این رقم در ایالات متحده 59 درصد است.

Pfizer، Moderna و Johnson & Johnson همگی گفتند که در حال آزمایش محافظت از واکسن خود در برابر سویه omicron هستند.

دکتر گاتلینا افزود افرادی که به طور کامل واکسینه شده اند و در داخل خانه از ماسک استفاده می کنند نباید در این زمان احساس کنند که مجبور به تغییر رفتار خود هستند.

مایک رایانمدیر اجرایی برنامه فوریت های بهداشتی WHO پنجشنبه گذشته پیام مشابهی را ارسال کرد.

وی گفت: “ویروس ها تکامل می یابند و ما تغییراتی در آنها می یابیم.” اینجا پایان دنیا نیست. بهشت به زمین نیامد. ما فقط منتظر نوع بعدی هستیم و من نمی خواهم مردم زندگی خود را هر روز با نگرانی در مورد آن بگذرانند.

همچنین ببینید

مرکز خصوصی اکستنشن مژه در تهران

مرکز خصوصی کاشت مژه در تهران کجاست؟

شاید قبلاً نام بلند کردن و بلند کردن مژه را شنیده باشید. ولی جراحی کاشت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *